شمايل نگاری سكه های ساسانی : بررسی آیکونوگرافیک سکه های ساسانی موزه ملک

  آخرین بروزرسانی: 9 آبان 1402
  شمايل نگاری سكه های ساسانی بررسی آیکونوگرافیک سکه های ساسانی موزه ملک
  ۳.۷ (۳)
  انتخاب رنگ:

  کد محصول: 68

  برچسب:

  نقد و بررسی اجمالی شمايل نگاری سكه های ساسانی : بررسی آیکونوگرافیک سکه های ساسانی موزه ملک

  کتاب حاضر پژوهشی پیرامون نقوش سکه های ساسانی از دیدگاه هنری است. در این پژوهش علائم و عناصر منقوش بر روی تعدادی از سکه های این دوره تاریخی مورد واکاوی قرار گرفته تا بلکه بتوان به بن مایه های فکری و سلیقه هنری موثر بر شکل گیری این نقوش دست یافت. بنابراین نگارنده در فصل ابتعدایی کتاب می کوشد با شرح مختصری از تاریخ دوره ساسانی که برگرفته از اسناد و کتب معتبر تاریخی است، تصویری روشن تر از این دوره، برای خوانندگانی که احیانا در این زمینه آشنایی کمتری دارند، ترسیم نماید.
  در فصل دوم نیز با استفاده از روش آیکونوگرافی - آیکونولوژی تعداد 39عدد سکه از سکه های دوره ساسانی موجود در گنجینه موزه ملی ملک به همراه تمامی عناصر موجود یر روی سکه، توسط مولف آنالیز خطی شده و مورد پژوهش قرار گرفته است. در این مرحله تک تک عناصر بصری موجود در سکه ها شناسایی و در مورد ساختار بصری آنها توضیحاتی ارائه شده است.
  در ادامه همزمان با تحلیل تاریخی سکه ها به پیوند عناصر موجود در آنها با تاریخ، مذهب و فرهنگ ایرانیان باستان پرداخته شده است و سرانجام در فصل پایانی، تفسیر کامل سکه ها از منظر نگارنده را پیش رو داریم.
  در این بخش تمامی عناصر بصری دسته بندی شده و نسبت هرکدام از آنها با پادشاه، مذهب و فرهنگ او مشخص می گردد.
  بدیهی است کتاب حاضر تلاشی است جهت شناسایی زوایای پنهان منش، روش و هنر پیشینیان در سرزمین کهن ایران جهت بسط و گسترش این فرهنگ غنی در پیشگاه آیندگان که بی تردید از نقص ها و کاستی ها به دور نخواهد بود.

  ادامه مطلب بستن

  مشخصات فنی شمايل نگاری سكه های ساسانی : بررسی آیکونوگرافیک سکه های ساسانی موزه ملک

  مشخصات کلی

   برند پازینه